Jaké pokuty vám hrozí od živnosťáku?
Kontrolám z úřadů se v našich newsletterech věnujeme pravidelně — a k tomu samozřejmě patří i sankce, které za nejrůznější pochybení hrozí. Co vás čeká v případě živnostenského úřadu?
Jak potvrzují sami kontroloři, podnikatelé nejčastěji chybují při označování sídla zákonem stanovenými údaji, v těsném závěsu je stejný problém u provozoven. Často také chybí nezbytné údaje na účetních dokladech.
Částky se v pohybují v rozmezí do deseti tisíc korun u menších přestupků až po vyšší stovky tisíc při závažných přečinech. Pokuta do určené výše vás čeká:
Až 10 000 Kč, pokud úřadu neoznámíte, že pokračujete v provozování živnosti (např. po jejím přerušení),
20 000 Kč, jestliže úřadu neoznámíte všechny změny a doplnění týkající se údajů a dokladů, které jsou stanoveny pro ohlášení živnosti,
50 000 Kč, když úřadu neoznámíte ustanovení odpovědného zástupce pro ohlašovací živnost (případně, že došlo k ukončení výkonu jeho funkce),
100 000 Kč, když např. na žádost živnostenského úřadu neprokážete, že máte právní důvod pro užívání sídla či provozovny (typicky nájemní smlouva),
500 000 Kč, když bez ohlášení provozujete činnost, která spadá pod živnost volnou,
1 000 000 Kč, pokud nemůžete kontrolnímu orgánu předložit faktury k prodávanému zboží nebo materiálu.
Vedle těchto finančních sankcí mohou podnikateli hrozit i další postihy, ať už jde o uzavření provozovny, nebo zrušení živnostenského oprávnění. U podnikatelů porušujících zákony pak samozřejmě může dojít až na trestněprávní postih.
Mimochodem – pokud kontrola náhodou odhalí pochybení, které do pravomocí živnostenského úřadu nespadá, jako jsou např. nesrovnalosti v účetnictví nebo rizikově udělaný sklad, zpravidla rovnou pošle podnět na kontrolu z příslušného úřadu.
Vyplatí se v byznysu A/B testování?
A/B testování může na první pohled působit pomalu a složitě, ale ve skutečnosti vás ochrání před drahými omyly. Bez testování je až 6× menší šance na pozitivní dopad změn a víc než polovina nápadů skončí ztrátou — píše v článku Kolik vám ušetří A/B testování UX specialista Ondřej Ilinčev.
„Testováním zabíjíte špatné nápady. Omezujete tím riziko a pouštíte ven jen věci, které vám byznys minimálně nezhorší.“
Byznys našich klientů: Chytrá pošta Josefa Polčiaka
Josef Polčiak nikdy nesnil o tom, že bude zrovna v tomto oboru podnikat. Časté návštěvy pošty ho ale přiměly hledat jednodušší řešení – a tak vznikla firma Chytrá pošta. Její hlavní služba je jednoduchá: zákazník pošle elektronicky data a Josefova firma se postará o vše ostatní – tisk, obálkování, podání na poštu i vyhodnocení doručení.
„Neprodáváme poštovné, ale znalosti a zkušenosti,“ říká Josef a vysvětluje, že právě komplexní přístup a kvalita služeb je to, co je odlišuje od konkurence. V portfoliu mají nejen realitky či nadace, ale i vysoké školy a města.
Začátky dle jeho slov nebyly snadné – bez kapitálu, s naivními očekáváními a závislostí na úhradách od klientů. Postupně ale Josef našel tu správnou cestu – místo honby za nízkou cenou se zaměřil na odvětví, kde jejich služby dávají největší smysl.
A co ho žene dál? „Chci to dělat dobře.“ Jak se podniká s dopisy v digitální době a jaké překážky musel překonat? Dozvíte se v našem rozhovoru.
Máte tipy na obsah, který by se mohl objevit v našem newsletteru? Dejte mi vědět v odpovědi na tento email.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola