Jaké sankce může udělit Hasičský záchranný sbor?
I když vaše podnikání patří do málo rizikové kategorie bez většího požárního nebezpečí, neměli byste na ochranu v tomto směru zapomínat. Chráníte koneckonců hlavně sami sebe.
Pokuty od Hasičského záchranného sboru (HZS) se navíc i v nižší kategorii mohou vyšplhat pořádně vysoko – do stovek tisíc korun bez ohledu na stupeň rizika.
Pokuty za porušování předpisů požární ochrany, které může HZS udělit, se liší podle toho, do jaké kategorie požárního nebezpečí je daná podnikatelská činnost zařazena (bez zvýšeného nebezpečí, se zvýšeným nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím). Výše pokut pak může začínat na několika tisících korun, ale vyšplhá se klidně do desítek milionů při závažných prohřešcích.
Přehled pokut najdete např. na stránce BOZP.cz. Tady je několik příkladů:
až 250 000 Kč (podnikatelské subjekty, které provozují činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí) za neoznačení místa a pracoviště bezpečnostními značkami týkajícími se požární ochrany, nezajištění školení zaměstnanců v rámci požární ochrany nebo neprovedení pravidelné kontroly dodržování předpisů PO (u zvýšeného požárního nebezpečí může být v těchto případech pokuta až dvojnásobná),
až 500 000 Kč za nezabezpečení volných únikových cest, nezajištění plnění úkolů PO podle kategorie požárního nebezpečí nebo nevybavení požární jednotky předepsanou požární technikou,
až 1 000 000 Kč (u činnosti s vysokým požárním nebezpečím) za všechny výše uvedené prohřešky,
až 10 000 000 Kč za zrušení jednotky požární ochrany bez souhlasu HZS,
desítky milionů Kč v případě opakovaného porušení povinností, za které subjekt v předchozích třech letech dostal pokutu (může být udělen až trojnásobek předchozí pokuty).
Běžná podnikání obvykle spadají do první kategorie, tedy bez zvýšeného požárního nebezpečí.
Činnosti se zvýšeným nebezpečím se mohou vyznačovat např. tím, že se při nich v jednom prostoru nacházejí nebezpečné nebo extrémně hořlavé látky, provozy s otevřeným ohněm, kde se vyskytuje hořlavý prach apod.
Vysoké nebezpečí se pak týká např. výškových budov, provozů, kde se přečerpáváním a zvyšováním tlaku zabezpečuje přeprava nebezpečných látek (extrémně hořlavých) atd.
Jak tvořit úspěšné online kurzy
Říkali jste si někdy, že byste v rámci podnikání začali natáčet videokurzy? Bronislav Sobotka, lektor angličtiny a zkušený autor řady online kurzů teď sdílí své osobní know-how — o tom, jak vytvářet a prodávat úspěšné online kurzy. Jak jinak než v novém videokurzu.
Na webu k tomu píše: „Kurz je vhodný pro naprosté začátečníky, ale i ty, kteří už kurzy točí, ale trochu bojují s technikou, náměty nebo prodejem.“ Dvě ukázkové kapitoly si můžete pustit zdarma.
Byznys našich klientů: Přírodní péče o vlasy s Žanetou Florovou
Žaneta Florová měla s vlasy sama dříve potíže. Jak přiznává, zkoušela všechno možné, ale problémy se pořád vracely. Klíč našla až po letech studia, experimentování a profesionálních školení. Dnes, v rámci své firmy Divoké vlasy, pomáhá zákazníkům odhalit skutečný potenciál jejich vlasů.
„Zkoušet všechno metodou pokus omyl je frustrující, neefektivní a často i přímo škodlivé. Proto jsem se rozhodla zasvětit svůj život do budování projektu zaměřeného na celostní péči o krásu a zdraví pomocí vzdělávacích kurzů, konzultací a podpůrné komunity.“
Protože se počítá mezi lidi, kteří se umí do věcí hodně nadchnout, mezi nejtěžšími kroky v podnikání bylo pro Žanetu nastavení hranic a práce s vlastní energií. Jak se jí podařilo jednotlivé překážky překonat a co ji odlišuje od konkurence popsala v našem rozhovoru:
Máte tipy na obsah, který by se mohl objevit v našem newsletteru? Dejte mi vědět v odpovědi na tento email.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola