Hlídejte si mantinely svého podnikání
Budete vyrábět sýr, lakovat nehty nebo programovat pro klienty databáze? Ať už se pustíte do čehokoliv, důležité je, abyste svým klientům nabízeli to, co jste si při zřízení podnikání zapsali a neprovozovali služby nad rámec své živnosti. Za podobné jednání by vám totiž úřad mohl uložit pokutu.
Pojďme si to lépe popsat na praktickém příkladu:
Představte si Bedřicha, nadšeného servisáka výrobních zařízení. Pár let spokojeně servisoval, věnoval se údržbě, občas vzal i nějakou montáž. Všechno řádně danil, vystavoval faktury, žádná levárna. Vydělal si pár stovek tisíc. Pak se ale nepohodl s jedním klientem a ten Bedřicha nahlásil živnostenskému úřadu. Za co? Právě za ty montáže, na které se jeho živnostenské oprávnění nevztahovalo. To už si ale zapomněl pohlídat, a jak víme, neznalost zákona neomlouvá. A co hůře, případu se ujala policie a Bedřichovi hrozila nejen pokuta až milion korun, ale klidně také pět let vězení. Nebudeme vás napínat, chvíli se to táhlo a náš nepozorný servisák si mezitím stihl doplnit i chybějící oprávnění. Protože šlo o neúmyslné jednání a stát navíc o žádné peníze nepřišel, dopadlo to nakonec docela dobře, a dokonce bez záznamu v rejstříku trestů. I díky dobré práci advokáta. Bedřich ale musel doznat, že se dopustil trestného činu. Žádná pokuta, žádný pobyt za mřížemi. Přesto ho to stálo čas, nervy, částečně i hrdost a možná trochu důvěry ve férové jednání s některými lidmi. Příště si na to dá nepochybně bacha a vy byste měli také. Mimochodem, to vůbec není smyšlený případ, ale reálný příběh jednoho českého živnostníka, který se stal.
Jak vidíte, taková práce, i když třeba konaná nevědomky a v dobré víře, se může velmi snadno obrátit proti vám — spolu s výraznou pokutou nebo i horším postihem.
Úřední jazyk rozlišuje 4 druhy živnosti: volnou, vázanou, řemeslnou a koncesi. U některých typů vás čekají podmínky, které budete muset splnit, ať už je to odborné vzdělání, praxe, či doložení způsobilosti.
Stejně tak ale existuje mnoho oblastí (živnosti volné), kde v podstatě stačí jen uhradit základní poplatek a splnit všeobecné podmínky pro živnostenské podnikání: bezúhonnost a plnou svéprávnost, tzn. být starší 18 let.
Více o tom, jak si založit vlastní firmu svépomocí a vyhnout se možným chybám, se dozvíte v naší praktické příručce Založte si vlastní firmu.
Plán B nestačí
Jste připraveni na krizi? Marek Hejdušek v článku na webu Penize.cz zdůrazňuje, že mnoho podnikatelů začíná věnovat pozornost cash flow až ve chvíli, kdy se jejich společnost ocitá v nesnázích, ačkoliv je klíčovým ukazatelem zdraví firmy.
Hajdušek upozorňuje na časté důvody krachu českých firem, včetně špatného finančního řízení, nedostatečného plánování a neschopnosti adaptace na nové situace. Zmiňuje rovněž to, jak důležité je mít více než jen jeden krizový plán.
Byznys našich klientů: Zprostředkovatelská společnost Petra Marvana
K oboru se Petr Marvan dostal v roce 2011, když nastoupil jako obchodní zástupce do pojišťovny Uniqa. O deset let později pak přijal nabídku na pozici manažera v Generali. Poté, co ve firmě skončil, se rozhodl založit vlastní společnost Českou Lví – pojišťovací.
„Nevyhovoval a nelíbil se mi přístup bývalého zaměstnavatele k mým podřízeným a ke klientům, proto jsem se rozhodl později založit vlastní společnost a dohlédnout na to, aby se věci dělaly jinak, pořádně a správně.“
Jak Petr říká, v oboru je poměrně náročné skloubit to, aby společnost byla pro klientská, pro obchodní a zároveň, aby byly nastaveny vyvážené, spravedlivé odměny pro všechny poradce. Jak se mu to daří a co dalšího ve svém byznysu plánuje, se můžete dočíst v našem rozhovoru.
Máte tipy na obsah, který by se mohl objevit v našem newsletteru? Dejte mi vědět v odpovědi na tento email.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola