Sankce za porušení zákona
Kontroly z „berňáku“ vás mohou potkat dvě – daňová a finanční, i když ta první je rozhodně častější. A když vám po kontrole správce daně doměří daň, je nutné počítat se sankcemi.
Postihem za porušení daňových povinností nejčastěji bývá penále nebo úrok z prodlení. Zákon konkrétně uvádí:
Daňovému subjektu vzniká povinnost uhradit penále z částky doměřené daně tak, jak byla stanovena oproti poslední známé dani, ve výši:
20 %, je-li daň zvyšována,
20 %, je-li snižován daňový odpočet, nebo
1 %, je-li snižována daňová ztráta.
Častokrát se v případě penále jedná o částky ve výši desítek až stovek tisíc. Pokud ale podnikatel v průběhu daňové kontroly řádně spolupracuje a následně daň včas uhradí, může požádat o prominutí penále až do výše 75 %.
Co se týče úroku z prodlení, jeho výše se odvíjí od repo sazby ČNB a počítá se od pátého dne po uplynutí původní lhůty, do kdy měla být daň uhrazena, až do jejího zaplacení. Také úrok z prodlení je možné na základě žádosti a za splnění zákonných podmínek prominout, a to až do výše 100 %.
V případě finanční kontroly (cílí na podnikatele, kteří jsou příjemci veřejných finančních prostředků, např. dotací) se sankce liší podle konkrétního porušení. Pokutu ukládá obecní, krajský nebo přímo finanční úřad a její výše se rovná velikosti veřejné podpory, u které došlo k porušení rozpočtové kázně — což může být třeba neoprávněné použití peněžních prostředků státního rozpočtu a jiných peněžních prostředků státu).
Úřad pak zároveň ukládá penále ve výši 1 ‰ za každý den porušení rozpočtové kázně. Výše takového penále ovšem nesmí přesáhnout výši samotného odvodu za porušení rozpočtové kázně.
Jestliže úřad navíc zjistí, že žadatel o dotaci uvedl při jejím získávání nepravdivé údaje, hrozí mu navíc i trestněprávní postih (což koneckonců platí také v případě nesprávného přiznání daně).
Neskutečná AI videa
Fascinuje vás, co dnes umožňují tvořit nástroje využívající umělou inteligenci? Nové možnosti teď ukázala společnost OpenAI, která stojí např. za populárním ChatGPT. Její služba Sora dokáže na základě jednoduchého textového zadání generovat FullHD videa, která často nerozpoznáte od skutečných záběrů.
Nástroj je zatím ve fázi testování, každopádně už teď je možné se podívat na první výstupy včetně tzv. promptů, podle kterých byly vytvořené.
Byznys našich klientů: Ekologicky rozložitelné obaly Michala Šedka
„Mým osobním cílem je přispět k ochraně naší planety tím, že vybuduji firmu, jež bude v této misi aktivně pomáhat,“ říká Michal Šedek, který stojí za firmou Sida Pack. Jeho společnost se specializuje na výrobu ekologicky rozložitelných obalových materiálů. Obaly z Michalovy výroby se přitom vyznačují nejen svou funkčností, ale také přispívají k prodloužení trvanlivosti obsažených potravin.
Unikátnost tohoto oboru, jak majitel firmy popisuje, spočívá především v požadavku, aby byly obaly jak funkční, tak estetické. Současně s tím ale dodává, že vysoké nároky představují pro jeho tým důležitou motivaci.
„Byli bychom rádi, kdyby lidé pochopili, že PET lahve nejsou jedinou možností a že existují udržitelnější alternativy, jako jsou naše plasty vyrobené z bramborových natí, které jsou plně kompostovatelné a šetrné k životnímu prostředí.“
Jak moc výroba ekologických obalů zatěžuje přírodu a co podnikání Michala Šedka odlišuje od konkurence? Odpovědi najdete u nás na webu.
Máte tipy na obsah, který by se mohl objevit v našem newsletteru? Dejte mi vědět v odpovědi na tento email.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola