Sídlo v bytě? Raději ne.
Tak, jako musí mít člověk stanovené trvalé bydliště, je nutné, aby společnost měla zapsané sídlo podnikání. A nejednoho napadne, proč ho nemít rovnou v bytě? Ať už ve vlastním, u rodičů, nebo například u kamaráda. Zákon to umožňuje, ale sami podobnou volbu příliš nedoporučujeme.
Je zde totiž hned několik rizik, která se s tímto krokem pojí:
musíte získat souhlas majitele nemovitosti, což nemusí být vždy jednoduché,
pokud studujete, rodiče nemusí z důvodu obav umístění sídla doma povolit,
každé stěhování bude spojené s nemalými náklady (nová razítka, poplatky atd.),
budova a adresa nemusí působit reprezentativně,
v případě problémů exekutoři nemají povinnost rozlišovat osobní a firemní majetek,
vaši firemní adresu každý dohledá online v obchodním rejstříku.
A nepříjemné může být také zahlcení nevyžádanou či podvodnou poštou, která vaši schránku bezpochyby dříve nebo později zaplní.
Mnohem lepší variantou je pro řadu podnikatelů virtuální sídlo. Řada profesí totiž fyzické prostory ani nevyžaduje. Virtuální sídlo tak těmto podnikatelům nabízí ideální cestu, jak ušetřit náklady a stále působit profesionálně a důvěryhodně.
U nás v Ofigo si můžete vybrat virtuální sídlo na dobré adrese v Praze, Brně i Ostravě.
Tip na poslech: O penězích se (ne)mluví
Nový podcast O penězích se (ne)mluví je pravidelný seriál pro ženy o financích. Michaela Raková se zde spolu s hosty otevřeně baví o penězích v různých oblastech života — od rodinného rozpočtu po investice. Venku jsou zatím první dvě epizody.
„Nenarazila jsem na to, že by mezi partnery nevznikalo tření, když má každý svůj účet a každý platí něco. Je tam psychologicky zvláštní soutěživost. A to ve vztahu nikdo nechce. Minimálně bych doporučila mít společný účet, ze kterého se platí nájemné a jídlo, případně nějaký spořící účet,“ říká v prvním rozhovoru byznys konzultantka Dominika Špačková.
Byznys našich klientů: Stavby a rekonstrukce nejen historických staveb Michala Bézy
Michal Béza se na vysoké škole věnoval strojírenství a už během studií začal pracovat v podniku specializujícím se na výrobu ocelových komponent. Technologie ho fascinovaly. Přesto pociťoval nedostatek naplnění a tak se rozhodl jít naproti složitějším a zajímavějším výzvám. Společně s kolegou založil vlastní firmu, v rámci které se dnes mj. věnuje rekonstrukcím historických budov.
„Naše firma se vyznačuje specifickým přístupem, který si klade vysoké nároky na práci s počítačem. Klíčovou roli hrají návrhy v CAD programech a programování strojů. Já a můj kolega tvoříme celý tým – nemáme žádné další zaměstnance. Díky inženýrské přípravě a důkladnému plánování se nám daří efektivně delegovat manuální práce živnostníkům nebo jiným firmám, čímž se naše projekty úspěšně realizují.“
Co společnost BEKRIS tech Michala Bézy odlišuje od konkurence a jak vnímá skutečnost, že pro svou firmu využívá virtuální sídlo? Více se dočtete v našem rozhovoru.
Máte tipy na obsah, který by se mohl objevit v našem newsletteru? Dejte mi vědět v odpovědi na tento email.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola