Přehled sankcí, které ČSSZ může udělit
O tom, co kontroluje Česká správa sociálního zabezpečení jsme psali v newsletteru přibližně před rokem. Jde v zásadě o dvě hlavní věci:
správný výpočet povinností k odvodům plateb na sociální zabezpečení,
ale taky (pokud jste zaměstnavatel) vedení evidence o pojištěncích.
Mimochodem, stejně tak mohou úředníci kontrolovat i samotné zaměstnance a dodržování režimu pracovní neschopnosti.
Jak je to ale s pokutami? V případě, že kontrola České správy sociálního zabezpečení zjistí nedostatky ve špatné výši odvodů na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti, vydá okresní správa sociálního zabezpečení rozhodnutí, resp. platební výměr. Ten je vykonatelný bez ohledu na právní moc, jestliže od jeho doručení uplynulo 15 dnů.
Výše sankcí se dělí podle typu přestupku a podle toho, kdo stanovené podmínky porušil. Konkrétní představu si můžete udělat díky těmto příkladům (vždy jde o pokutu v rozmezí do uvedené výše):
10.000 Kč za to, že se fyzická osoba nedostaví na výzvu orgánu sociálního
zabezpečení na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení,
20.000 Kč za to, že fyzická nebo právnická osoba neposkytne orgánu sociálního
zabezpečení na jeho výzvu pomoc ve stanovené lhůtě nebo nepodá bezplatné
sdělení,
50.000 Kč za to, že fyzická či právnická osoba nesplní ve stanovené lhůtě povinnost uloženou opatřením k nápravě,
200.000 Kč za to, že fyzická osoba poruší povinnost mlčenlivosti,
300.000 Kč za to, že fyzická či právnická osoba nevede řádně evidenci údajů.
Pro lepší představu. Třeba za rok 2018 vydala správa sociálního zabezpečení bezmála 3.300 platebních výměrů a zaměstnavatelům předepsala k úhradě dlužné pojistné a penále ve výši 46.700.000 Kč. A v rámci kontrol u zaměstnavatelů, hlavně kvůli jejich nesoučinnosti při kontrole, uložila celkem 207 pokut v úhrnné výši přes 1.100.000 Kč. K tomu uložila dalších 1.412 nápravných opatření k odstranění nedostatků.
Sankcí pro zaměstnance při nedodržení režimu pracovní neschopnosti může být odejmutí nebo zkrácení nemocenské. U zvlášť hrubého porušení (např. nesdělení místa pobytu ošetřujícímu lékaři nebo uvedení neexistující adresy) může být udělena pokuta až do výše 20.000.000 Kč.
Chcete komunikovat lépe?
Konzultant pro obsahové projekty a lektor interní firemní komunikace Martin Kavka v září spustil nový projekt nazvaný Filtr — v jeho rámci pomáhá firmám zlepšit interní komunikaci. Jednou z nabízených možností je workshop, druhou příprava newsletteru na klíč.
„Filtr je způsob, jak komunikovat stručně a jasně a nemarnit čas lidí ve vaší firmě. Stojí na novinářských základech a je zaměřený na publikum. Pomůže vám jít na dřeň a filtrovat informace, aby byly co nejsrozumitelnější pro všechny.“
Byznys našich klientů: Vyhledávání rekreačního ubytování Pavola Paradeisera
Pavol Paradeiser rozjel podnikání společně s kamarádem z vysoké školy. Z mnoha projektů, které v začátcích zkoušeli, se jim nejlépe osvědčilo zprostředkování rekreačního ubytování. V oboru dnes působí už 16 let.
Firma Hauzi zatím funguje vedle Česka taky na Slovensku, kde dnes dokonce patří mezi jedničky na trhu. Na českém trhu je dle zakladatele přitom daleko těžší se prosadit.
„Takovým hlavním specifikem je ale celkově náš proces práce, jelikož fungujeme úplně jinak než například Booking. Zprostředkujeme kontakt přímo s majitelem ubytování, který nám platí ročně poplatek za zprostředkování, a tím je vlastně cena za to ubytování levnější, jelikož je bez provize.“
Jak se podnikání v tomto rekreačním byznysu od počátku proměnilo a co je snem Pavola Paradeisera do budoucna? Více se dočtete v našem článku na blogu.
Patříte mezi naše klienty a chcete sdílet příběh svého podnikání podobně jako Pavol Paradeiser? Dejte mi vědět v odpovědi na tento email.
Tak zase za dva týdny v úterý!