Trestní odpovědnost právnických osob
Je to už nějaký čas, co jsme psali o výběru vhodného advokáta do podnikání. Proč? Protože je dobré myslet na to, že i právnická osoba (tedy např. vaše firma) může být trestně odpovědná, přestože není živým člověkem. Ne vždy tomu tak ale bylo. V lednu 2012 došlo k této změně v souvislosti s nabytím účinnosti zákona č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim.
Mezi trestné činy mimo jiné spadá:
legalizace výnosů z trestné činnosti,
neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací,
neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení apod.,
neoprávněné zaměstnávání cizinců,
vystavení nepravdivého potvrzení a zprávy,
poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti (např. znečištění lesa),
přijetí úplatku, podplácení, nepřímé úplatkářství a další.
Právnická osoba se sice sama o sobě protiprávního jednání dopustit nemůže, mohou jí ale být přičítány skutky osob, které jednají jejím jménem nebo v jejím zájmu. Takovými osobami jsou podle zákona:
statutární orgán nebo člen statutárního orgánu nebo osoba oprávněná jednat jménem společnosti,
osoba, která u právnické osoby vykonává řídící nebo kontrolní činnost,
ten, kdo má rozhodující vliv na řízení právnické osoby, nebo
zaměstnanec nebo osoba v obdobném postavení při plnění pracovních úkolů:
pokud jemu takové jednání bylo schváleno nebo jednal na základě pokynu,
nebo výše jmenované vedoucí osoby nepřijaly dostatečná opatření, která měly provést (např. na základě etického či jiného kodexu).
Na tomto místě je třeba připomenout, že trestně odpovědná nebude pouze právnická osoba, ale současně vedle ní i samotná fyzická osoba uvedená výše, která se protiprávního jednání dopustila. Důležité také je, že v případě, kdy se nepodaří vypátrat tuto konkrétní fyzickou osobu, která v zájmu právnické osoby protiprávně jednala, trestní odpovědnost právnické osoby nezaniká a ta je pak sama stíhána za spáchaný trestný čin.
Jaké tresty v takových případech hrozí?
zrušení právnické osoby,
propadnutí majetku,
peněžitý trest,
propadnutí věci,
zákaz činnosti,
zákaz plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži,
zákaz přijímání dotací a subvencí,
uveřejnění rozsudku (což může mít samo o sobě velmi negativní dopad na reputaci a činnost společnosti).
Další důležité informace o založení vlastní firmy najdete v naší praktické příručce.
Flexibilita práce v nové minisérii
Zajímáte se o téma flexibility práce? V nové minisérii rozhovorů Jde to! se mu společně s hosty věnuje moderátorka Markéta Ubíková.
Ve zhruba půlhodinových rozhovorech se mimo jiné zaměřuje na to, co je to flexibilita práce, jaké formy existují a co může firmě přinést.
Videa můžete sledovat zdarma na YouTube.
Byznys našich klientů: Nezávislé finanční poradenství Nikoly Tulisové
„Vždycky jsem chtěla podnikat,“ říká hned v úvodu rozhovoru Nikola Tulisová. Přestože studovala aplikovanou fyziku, sen se založením vlastní firmy ji nakonec přivedl k oblasti finančního poradenství. Jak ale sama dodává, o konkrétní obor jí nikdy nešlo, cílem bylo spíše podnikání jako takové.
Oblast, do které se Nikola pustila, je kromě jiného specifická tím, že spousta lidí má s finančním poradenstvím špatné zkušenosti. Důležité z jejího pohledu proto je, aby člověk, který se financím věnuje, byl nejen dobrým obchodníkem, ale hlavně, aby dokázal ukázat, že služba, kterou dělá či nabízí, může skutečně pomoci.
„Cílem profesionálního nezávislého finančního poradenství není prodat produkt, ale nezávisle klienty koučovat a vést, jak správně pracovat s penězi dlouhodobě a také, kam a jak své finance odkládat a spořit. Díky tomu si mohou splnit sny, jako například koupě vlastního bytu. V jednoduchosti tedy moje firma učí klienty hospodařit s penězi.“
Čím se podnikání Nikoly Tulisové odlišuje od konkurence a co je dlouhodobým cílem její práce? Vše se dočtete v článku na našem blogu.
Máte tipy na obsah, který by se mohl objevit v našem newsletteru? Dejte mi vědět v odpovědi na tento email.
Tak zase za dva týdny v úterý!