Stačí vám jedna koruna…
Základní kapitál je stojnou nohou společnosti. Můžete z něj pokrýt počáteční náklady a pro některé vaše klienty bude zároveň jedním z ukazatelů prestiže společnosti. Zákonné minimum je dnes každopádně symbolická 1 Kč na společníka (pokud tedy budete dva, základní kapitál musí být minimálně 2 Kč).
Společníci za společnost ručí právě do výše nesplaceného základního kapitálu. Nejběžnější využívanou částkou u jednoduchých firem bývá 1 000 Kč. Je ale jen a jen na vašem uvážení, jak vysokou základní sumu do své firmy vložíte.
Kapitál pak samozřejmě nemusí po celou dobu fungování společnosti ležet na účtě. Můžete jej kdykoliv vybrat a naložit s ním dle aktuálních potřeb firmy, např. investovat do jejího rozšíření.
Důležitým aspektem, který byste neměli podcenit, je také volba banky, kam svůj základní kapitál budete skládat. Některé vás totiž mohou ze začátku lákat na nízké nebo nulové poplatky, ale jakmile se bude vaše firma rozrůstat a vy budete chtít např. získat úvěr, banka ho zamítne. Důvodem častokrát bývá krátká firemní historie.
Dříve byl nízký základní kapitál považován za podezřelý a mnozí lidé se na takové společnosti dívali částečně skrz prsty. Dnes už to ale rozhodně neplatí, a jestli to bude v případě vaší firmy jedna koruna nebo sto tisíc, to už přinejmenším v rovině reputace nehraje žádnou roli.
Všechny důležité informace o tom, jak si založit vlastní firmu, najdete v naší praktické příručce.
Zdřímnutím k vyšší kreativitě
Potřebujete nakopnout svou kreativitu? Máme pro vás pozitivní zprávu. Výzkumy totiž naznačují, že podpořit tvůrčí myšlení a pomoci tak v řešení problémů může krátké zdřímnutí.
Malíř Salvador Dalí a vynálezce Thomas Edison využívali krátkého zdřímnutí k získání tvůrčí inspirace. Když se chtěli soustředit na nějaký problém nebo myšlenku, usínali s klíči nebo kovovými kuličkami v ruce. Jakmile se začali propadat do spánku, klíče či kuličky vypadly z jejich ruky a vzbudily je, což jim umožnilo zachytit myšlenky a obrazy ze svého krátkého snu.
Vědci z pařížského Ústavu pro výzkum mozku a míchy provedli výzkum, který tento postup podporuje. Zjistili, že prvních deset minut spánku, fáze N1, je zvláště prospěšná pro tvůrčí myšlení. Během tohoto času je totiž mozek stále částečně v bdělém stavu, což umožňuje volný tok myšlenek.
V experimentu bylo prokázáno, že lidé, kteří si zdřímli po vyřešení matematických úloh, dosáhli lepších výsledků při řešení dalších úkolů ve srovnání s těmi, kteří neodpočívali.
Více se dočtete v článku na webu Aktuálně.
Byznys našich klientů: Propagace ubytovacích zařízení a prodej skleněných lahví Martina Ditterta
Martin Dittert rozjel podnikání ve dvou oblastech. Společně s rodinou založil firmu, která pomáhá s propagací hotelům, penzionům a ostatním ubytovacím kapacitám v Česku, ale i sousedních státech. A vedle toho se zabývá taky prodejem skleněných lahví pro pivovary a vinařství.
„Cestování a specifika ubytování jsem vždy sledoval a zajímalo mě vše okolo. Když jsem navíc vystudoval střední školu cestovního ruchu, byla to jasná volba,“ říká Martin k první polovině svého byznysu. Ke skleněným obalům se pak dostal v roce 2014, kdy pracoval pro jinou společnost z oboru. Nelíbilo se mu ale, jaký přístup měla ke svým zákazníkům a nakonec i k zaměstnancům. Na základě nabytých zkušeností se proto rozhodl pokračovat dále na vlastní pěst. Jak sám dodává: vcelku úspěšně.
„Nabízí se zmínit, že hlavní překážkou by mohla být konkurence, ale opak je pravdou. Jedná se o tu nejlepší inspiraci a objevování, co jde dělat ještě lépe a nabídnout ještě lepší služby. A asi poslední překážkou bývá člověk sám sobě, ale s tím jsem se taky dokázal popasovat.“
Jaké další překážky musel Martin v případě obou svých podnikání překonat? Nejen o tom mluvil v našem rozhovory, který v plné délce najdete na blogu.
Máte tipy na obsah, který by se mohl objevit v našem newsletteru? Dejte mi vědět v odpovědi na tento email.
Tak zase za dva týdny v úterý!