Pokuty podle stupně nebezpečí
O tom, co kontroluje Hasičský záchranný (HZS), jsme psali v jednom z prvních newsletterů. Dneska na téma navážeme a podíváme se na to, jaké pokuty hrozí podnikatelům za porušení stanovených podmínek.
Pokuty za porušování předpisů požární ochrany, které může Hasičský záchranný sbor udělit, se liší podle toho, do jaké kategorie požárního nebezpečí je daná podnikatelská činnost zařazena (bez zvýšeného nebezpečí, se zvýšeným nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím).
Výše pokut pak může začínat na několika tisících korun, ale vyšplhá se klidně do desítek milionů při závažných prohřešcích.
Přehled pokut najdete např. na stránce BOZP.cz. Tady je několik příkladů:
až 250 000 Kč (podnikatelské subjekty, které provozují činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí) za neoznačení místa a pracoviště bezpečnostními značkami týkajícími se požární ochrany, nezajištění školení zaměstnanců v rámci požární ochrany nebo neprovedení pravidelné kontroly dodržování předpisů PO (u zvýšeného požárního nebezpečí může být v těchto případech pokuta až dvojnásobná),
až 500 000 Kč za nezabezpečení volných únikových cest, nezajištění plnění úkolů PO podle kategorie požárního nebezpečí nebo nevybavení požární jednotky předepsanou požární technikou,
až 1 000 000 Kč (u činnosti s vysokým požárním nebezpečím) za všechny výše uvedené prohřešky,
až 10 000 000 Kč za zrušení jednotky požární ochrany bez souhlasu HZS,
desítky milionů Kč v případě opakovaného porušení povinností, za které subjekt v předchozích třech letech dostal pokutu (může být udělen až trojnásobek předchozí pokuty).
Běžná podnikání obvykle spadají do první kategorie, tedy bez zvýšeného požárního nebezpečí. Činnosti se zvýšeným nebezpečím se mohou vyznačovat např. tím, že se při nich v jednom prostoru nacházejí nebezpečné nebo extrémně hořlavé látky, provozy s otevřeným ohněm, kde se vyskytuje hořlavý prach apod.
Vysoké nebezpečí se pak týká např. výškových budov, provozů, kde se přečerpáváním a zvyšováním tlaku zabezpečuje přeprava nebezpečných látek (extrémně hořlavých) atd.
Další důležité poznatky najdete v naší praktické příručce Jak se připravit na kontroly z úřadů.
Umíte pracovat s checklisty?
Přední český lektor osobní produktivity Daniel Gamrot začal nedávno rozesílat vlastní newsletter a v jednom z posledních vydání se zaměřil na checklisty. Nejenže v textu popisuje, proč se vyplatí checklisty při práci používat, ale současně ukazuje, k čemu a jak je sám používá.
„Checklist je prostě váš kámoš pro opakované úkoly nebo sérii úkolů. Borec, který může výrazně zvýšit vaši produktivitu. Určitě všichni znáte ten fajn pocit, když si odškrtnete úkol jako hotový. Checklisty ale přinášejí mnohem více než jen momentální nával dopaminu.“
Byznys našich klientů: Tvorba webových stránek Petry Procházkové
Petra Procházková se ke svému současnému oboru dostala trochu netradičně. Po škole coby firemní právnička nastoupila do pobočky americké IT firmy v Brně, kde ovšem kromě právní agendy dostala na starost také tvorbu veškerých textů pro webové stránky a aplikace: „Zjistila jsem, že mě IT baví ještě víc než právo, které do té doby bylo mou vášní. Sama jsem se naučila vytvářet webové stránky v CMS systému Joomla! a po večerech jsem si tak „hrála“ na svém blogu bizy-bee.com, který byl taková moje „SEO tělocvična“ a svého času měl návštěvnosti i 1000 unikátních návštěvníků denně,“ popisuje.
Po nástupu na mateřskou se proto rozhodla rozjet podnikání právě v IT oblasti: „Doporučení následovalo doporučení a jak rostly moje zkušenosti s Joomla, stávali se mými klienty i další méně zkušení webmasteři. V podstatě se mi podařilo ze svého koníčku udělat práci, která mě živí a jsem za tu možnost nesmírně vděčná.“
Jak se dnes Petře s podnikáním daří, co jsou její pracovní cíle a jakým překážkám v podnikání čelila, se můžete dočíst u nás na webu.
Máte tipy na obsah, který by se mohl objevit v našem newsletteru? Dejte mi vědět v odpovědi na tento email.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola