Jasný návod, jak na likvidaci s.r.o.
Zatímco založit novou společnost zvládnete za 15 minut, o likvidacích s.r.o. kolují fámy o složitosti, náročnosti, velkých nákladech a podobně. Je logické, že ukončení podnikání a zrušení firmy není jednoduchá věc. S dobrým návodem ale nemusí být ani složitá. A přesně takový postup likvidace společnosti pro vás máme připravený.
Celý proces můžeme velmi zjednodušeně přirovnat ke koupi a následnému prodeji bytu za pár let. Samotná koupě (založení společnosti) je relativně jednoduchá záležitost – podepíšete kupní smlouvu. Poté začnete řešit katastr, vybavení, přepis energií, internet, stěhování, půjčku na nábytek či elektroniku a podobně. Při prodeji nemovitosti (likvidaci firmy) pak musíte dát vše do pořádku – vystěhovat věci, nábytek, vypovědět smlouvy, doplatit úvěry, půjčky a ve finále třeba vymalovat. Teprve až dáte všechny věci do pořádku, byt prodáváte (likvidujete prázdnou společnost bez závazků) a jako poslední vymazáváte údaje na katastru (společnost se vymazává z Obchodního rejstříku).
Pro většinu společností, které mají řádně vedené účetnictví a kde má jednatel přehled o jejích závazcích, je likvidace spíše formalita. Byť s nezbytným papírováním okolo a určitou časovou náročností.
V článku na blogu jsme pro vás připravili popis všech podstatných kroků, které je potřeba provést před tím, než společnost vstoupí do likvidace. Konkrétní postup včetně jednotlivých odkazů pak najdete v eBooku, který si stáhnete na konci článku.
Adresy OSVČ nebudou veřejně dostupné
Jak v nedávném článku upozornil Martin Drtina ze serveru Lupa.cz: „Komukoliv je zřízena datová schránka pro podnikatele, musí počítat s tím, že jeho jméno a kompletní adresa budou veřejně dostupné.“ A to nejen ve formě výsledků vyhledávání, jako v případě jiných veřejných rejstříků, ale také v kompletním abecedně řazeném seznamu zpřístupněném přímo na webu datových schránek, které lze snadno stáhnout.
„Bez nadsázky půjde o svatý grál pro všechny sběratele a přeprodejce kontaktů na živé firmy, pro všechny rozesílače nevyžádaných obchodních sdělení. A nejen pro ně.“
Na tento stav před pár dny reagoval vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který na svém twitterovém účtu uvedl, že do konce dubna chce mít předloženou novelu zákona a návrh, aby bylo u podnikatelů zveřejněno pouze IČO, u fyzických osob obec a datum narození. Cokoliv navíc by musel musí uživatel datové schránky vědomě povolit.
Byznys našich klientů: Realizace koupelen a kuchyní s Markem a Kryštofem
„Dříve jsem dělal brigádníka na stavbách a pak jsem začal prodávat materiály pro obchodní zástupce ve velkoobchodu zaměřeném na TZB. Tím jsem získal v oboru kontakty, které v podnikání i nadále využívám,“ říká ke svým začátkům Marek Puš, spoluzakladatel stavební společnosti P&H Construct, kterou rozjel společně s kolegou Kryštofem Hraběm. Jejich firma se zaměřuje na montáže a kompletní rekonstrukce bytů, realizace koupelen, kuchyní a vestavěných skříní.
Cílem P&H Construct je vrátit na český trh kvalitní zpracování zakázek a oživit krásu řemesla. Konkurence na podobné úrovni přitom dle slov zakladatelů není velká: „Firem, které dělají poctivé a kvalitní rekonstrukce, není mnoho. Zpracováváme oproti konkurenci designovější zakázky. Zakládáme si na pečlivosti a kvalitě naší práce. Těší nás, když odvedeme dobrou práci a zákazníci se k nám na základě toho vrací a oslovují nás i s dalšími zakázkami, o čemž svědčí i fakt, že valná většina nově příchozích zákazníků se k nám dostane na základě referencí.“
Odkud pánové získali cenné rady do začátku a s jakými překážkami se museli vypořádat? Rozhovor v plné délce najdete na našem blogu.
Patříte mezi naše klienty a chcete sdílet příběh svého podnikání podobně jako Marek Puš a Kryštof Hrabě? Dejte mi vědět v odpovědi na tento email.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola