#022 💡 Víte, pod které živnostenské oprávnění vaše podnikání spadá?
Jednoduchý přehled a inspirace navrch
Dejte svému podnikání správný „formát“. Ať neplatíte pokutu
Neděláte pro klienty nevědomky něco, co jste si při zřízení podnikání nezapsali – tedy nad rámec své živnosti? Dejte si na to pozor. Pokud totiž úřad tuto skutečnost zjistí, např. v rámci kontroly, může zahájit správní řízení a uložit vám pokutu klidně až ve výši několika stovek tisíc… U škod skutečně velkého rozsahu pak hrozí až osm let vězení.
Pojďme si dnes udělat rychlou rekapitulaci.
Budete vyrábět sýr? Chcete každý den kasírovat peníze od štamgastů v hospodě? Nebo jste IT specialista, který sedí po nocích za počítačem při správě databází? Podnikatelskou činnost můžeme dle úředního jazyka rozdělit podle následujících druhů živností na:
volnou (bez nutnosti dokládat vzdělání, např. IT poradenství, výroba hraček, focení, pořádání kurzů a školení),
vázanou (odvíjí se od vzdělání a praxe odpovědného zástupce, např. oční optika, masérské služby, činnost účetních poradců),
řemeslnou (dokládá se prohlášení odpovědného zástupce, garanta, a jeho způsobilost či praxe, např. restaurace, kadeřnictví, kovářská dílna),
koncese (je potřeba nejen praxe a vzdělání, ale také splnění dalších podmínek daných úřady, např. taxislužba, autodoprava, provozování cestovní kanceláře).
K řemeslné živnosti je potřeba doložit buď výuční list, nebo doklad o praxi alespoň šest let (lze doložit potvrzením zaměstnavatele, v případě OSVČ pak potvrzením z finančního úřadu).
Získat vázanou živnost už je trošku složitější. Vezměme si třeba provádění staveb, jejich změn a odstraňování. Kdybychom brali nejnižší možnou úroveň získání tohoto oprávnění, tak budete potřebovat maturitní vysvědčení v oboru a k tomu ještě minimálně 5 let praxe (specificky se musí jednat přímo o konkrétní pozici, jakou je např. stavbyvedoucí; zedník vám stačit nebude). Nejlépe na tom budete, když máte autorizaci v komoře inženýrů – pak už netřeba nic dalšího dokládat.
Koncese je dalším takovým oříškem. Pokud chcete zaregistrovat třeba nákladní dopravu, je rozhodující, zdali auta budete mít do nebo nad 3,5 tuny. Pokud se do limitu vejdou, registrace je pouze ohlašovací. Když ale budou mít přes limit, musíte splnit hned několik různých podmínek včetně pořízení dražšího pojištění.
Vedle těchto čtyř uvedených kategorií pak ještě stojí činnosti a podnikání podle zvláštních předpisů, ke kterým budete obvykle potřebovat např. státní zkoušku nebo jiné oprávnění. Může jít o advokáty, daňové poradce, lékaře, psychoterapeuty atd.
Hledáte další rady pro rozjezd vlastního podnikání? Najdete je v naší příručce Jak založit vlastní firmu, případně ve volném pokračování Jak se připravit na kontroly z úřadů.
K poslechu: Jedno procento Miloše Čermáka s podnikatelkou Annou van der Weerden
Taky rádi posloucháte jiné podnikatelské příběhy a čerpáte z nich zkušenosti a poučení? Dobrým zdrojem, kde na takovou inspiraci můžete narazit, jsou podcastové rozhovory Miloše Čermáka, který si k mikrofonu zve osobnosti napříč různými profesemi. Jedním z nedávných hostů byla podnikatelka Anna van der Weerden.
Anna a její nizozemský manžel Martijn začali budovat rodinný pivovar Švihov, nedaleko vodní nádrže Želivka. Anna je přitom advokátka s vlastní praxí a její manžel zase softwarový inženýr. Vaření piva a budování pivovaru s restaurací a klubem se ale stalo jejich srdečním projektem, do kterého zapojili celou rodinu. A jak v rozhovoru uslyšíte, bylo to dramatické, náročné a vyčerpávající. I kvůli nejisté době, ve které se partneři do podnikání pustili.
Miloš Čermák každopádně před poslechem upozorňuje: „Pokud čekáte happy end, pak se emocionálně obrňte, protože vyprávění Anny van der Weerden není idylické ani radostné, byť je plné energie a taky optimismu.“ Mimo webu www.jednoprocento.cz si podcast můžete poslechnout i na všech běžných platformách jako Spotify, iTunes aj.
Byznys našich klientů: Fermentované omáčky Radima Stráníka
„Myslím si, že je na čase se vrátit k základním potravinám a přestat jíst produkty, které jsou plné chemie.“ Společnost FerMato vyrábí, jak naznačuje název, fermentované rajčatové omáčky, které vydrží po otevření až rok mimo lednici: „Ještě jsme nezjistili, jak omáčku zkazit. Pořád čekáme, že nám někdo pošle fotku toho, že mu otevřená omáčka mimo ledničku zplesnivěla, ale zatím se to nestalo,“ říká k vlastnosti svých produktů zakladatel Radim Stráník.
V začátku se Radim setkal hlavně s byrokratickými překážkami a papírováním, které zakládání firmy provázelo: „Nedivím se, že se lidé do zakládání vlastních společností moc nehrnou.“ Jak dodává, je to podle něj velká škoda, protože u nás máme spoustu šikovných lidí, kteří by mohli vytvořit prosperující společnosti.
Dlouhodobou vizí FerMato je naučit lidi opět si užívat jídlo a mít z něj radost. Mezi krátkodobé cíle pak patří hlavně rozšíření povědomí o značce. V tuto chvíli firma hodně komunikuje se zdravými prodejnami a s on-line prodejnami, jako například scuk.cz. „Zpětná vazba z obchodů je zatím taková, že nás moc zákazníků nezná. Když budeme nadále pracovat na povědomí o naší značce, začnou lidé chodit do obchodů cíleně za našimi produkty.“
Pokračování rozhovoru s Radimem Stráníkem najdete v našem blogu na stránkách Ofigo.
Chcete sdílet své tipy nebo reakce k našemu newsletteru? Dejte mi vědět. V odpovědi nebo přímo na pisterediteli@ofigo.cz.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola