Ofigo newsletter

Share this post

#021 💡 Jak poznat dobrého účetního a daňaře?

newsletter.ofigo.cz

#021 💡 Jak poznat dobrého účetního a daňaře?

Tento checklist vám pomůže v rozhodování

Sep 6, 2022
1
Share this post

#021 💡 Jak poznat dobrého účetního a daňaře?

newsletter.ofigo.cz

Jak poznat dobrého účetního a daňaře?

Důležité vysvětlení, bez kterého se na úvod neobejdeme. Účetní a daňový poradce jsou dvě různé profese. Může je sice zastávat jedna osoba, není ale pravidlem, že by každý účetní byl zároveň i daňovým poradcem a naopak. 

Do kompetence účetního spadá vedení účetnictví, případně daňová evidence a s tím související příprava podkladů pro daňová přiznání. Jejich sestavení už ale patří do rukou daňových poradců, kteří vedle toho, jak vyplývá z názvu profese, radí podnikateli v oblasti daní. A mohou také zastupovat klienta např. při komunikaci s finančním úřadem.

Drobní podnikatelé často spolupracují pouze s jedním účetním, který pro ně pokryje všechny nezbytné úkony včetně těch daňových. Je každopádně dobré vědět, že na rozdíl od daňových poradců nemá účetní povinnost mít pojištění odpovědnosti za škody (daňový poradce dle zákona odpovídá za škodu, kterou způsobil on, jeho zástupce, případně spolupracovník, vzniklou v souvislosti s výkonem daňového poradenství). Raději si to proto ověřte. I kdyby ale takové pojištění měl, nekryje chyby, které by mohl udělat právě v daňovém přiznání, jelikož tato činnost nespadá do jeho oprávnění. I to je důvod, proč je vhodnější ke správě daní vyhledat přímo daňového poradce. Komora daňových poradců aktuálně eviduje kolem 5 000 registrovaných poradců.

Tipy, jak poznat dobrého účetního:

  • Drží krok s oborem a nelpí na zastaralých praktikách (např. razítko a podpis na fakturách).

  • Řekne vám, že faktury se netisknou. Nejsou potřeba do účetnictví, ani nikam jinam.

  • Naučí vás, jak faktury správně vystavovat, abyste to mohli v případě potřeby dělat sami.

  • Jedná aktivně, reaguje na vaše dotazy a je schopný řešit problémy.

  • Má profesní pojištění odpovědnosti za škodu z vedení účetnictví.

  • Účetnictví zpracovává průběžně během celého roku, ne až na konci.

  • Umí pracovat s online fakturačním programem, který používáte.

  • A funguje kompletně online a bezpapírově.

Pro daňaře řada těchto bodů samozřejmě platí stejně tak. Pokud navíc chcete mít další jistotu, můžete si např. ověřit, jestli se váš poradce přihlásil k Etickému kodexu Komory daňových poradců. Jeho cílem je stanovit etické požadavky a zajistit dodržování vysokého profesního a morálního standardu v oblasti daňového poradenství.

Koho dalšího k vašemu podnikání přizvat a jak si celkově poradit se založením firmy? S tím vším vám pomůže naše praktická příručka Jak založit vlastní firmu.

Školení, která nakopnou vaše podnikání

Chcete rozšířit svoje znalosti a naučit se něco nového, co podpoří váš byznys? Michelle Losekoot připravila obsáhlý přehled 100 kurzů českých freelancerů napříč různými obory — od výuky angličtiny po projektové řízení. A k tomu přidala ještě rešerši 150 českých i zahraničních kurzů marketingu na sociálních sítích. 

„Z praxe vím, že malé značky vždy nejvíc posune, když se naučí základy online marketingu a když zároveň odstraní většinu praktických nedostatků (špatná cenotvorba, procesní řízení, technologický dluh atd.). Pojďme se tedy detailněji podívat na to, jaká školení vám nejlépe pomůžou tyhle nedostatky vyřešit,“ píše v článku Michelle.

Ve výběru jsou krátká online školení i dlouhodobé akademie, kde se můžete v průběhu několika měsíců učit od největších odborníků v profesi. Některé i zdarma. Podobně ucelených seznamů na českém internetu moc nenajdete.

Náš výběr z mnoha jmenovaných školení a kurzů:

  • Platforma Digisemestr Online, za kterou stojí pořadatel Marketing Festivalu Jindra Fáborský

  • Školení Právo v marketingu a další od advokátky Petry Dolejšové

  • Online kurz Cenotvorba ve službách marketérky Magdaleny Čevelové

  • Školení projektových manažerů Miry Vlacha

  • Od koníčku k živobytí, online kurz Bohdany Goliášové pro rukodělné tvůrce

Byznys našich klientů: Výškové práce Matěje Kaipra

„K podnikání obecně mě přivedlo to, že jsem chtěl dělat věci jinak, než jak to po mě chtěli tehdejší zaměstnavatelé,“ říká Matěj Kaipr ke svým začátkům. K oboru se dostal přes klasické lezení po skalách, které bylo od mala jeho koníčkem. Svým klientům dnes nabízí řešení v místech, kam se oni sami nemohou dostat.

„Jsme schopni se za pomoci horolezecké techniky dostat i do těžce přístupných míst a děláme jak jednoduché věci (čištění okapů), tak i složitější, jako jsou renovace a nátěry trakčních přemostění na železnici. Snažíme se nabízet  ‚řešení bez lešení‘, jelikož stavba trvalého lešení je vždy časově a pro klienta hlavně finančně mnohem náročnější.“

V rozhovoru Matěj dále zmiňuje i specifika, kterých je v tomto oboru skutečně hodně. Jednou z hlavních věcí, která možná napadla i vás, je strach z výšek: „Samozřejmě jsou situace, kdy máme i my strach, např. z toho důvodu, že je místo špatně přístupné. Hlavním specifikem je riziko – člověk může spadnout ze střechy nebo ze žebříku, což může být až smrtelné. Nicméně za splnění bezpečnostních předpokladů pohybu ve výškách, použití certifikovaného vybavení, jako jsou helmy, lana a postroje a systematického postupu na základě zkušeností, lze toto riziko snížit na únosnou hranici.“

Co dalšího podnikání ve výškách odlišuje a jak se byznys Matěje Kaipra od začátku proměnil? Pokračování najdete na našem webu.

CELÝ ROZHOVOR


Chcete sdílet své tipy nebo reakce k našemu newsletteru? Dejte mi vědět. V odpovědi nebo přímo na pisterediteli@ofigo.cz.

Tak zase za dva týdny v úterý!

Roman Sokola

Share this post

#021 💡 Jak poznat dobrého účetního a daňaře?

newsletter.ofigo.cz
Comments
TopNew

No posts

Ready for more?

© 2023 Ofigo, s.r.o.
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing