Ofigo newsletter

Share this post

#019 💡 Jak zlikvidovat společnost? Není to tak složité…

newsletter.ofigo.cz

#019 💡 Jak zlikvidovat společnost? Není to tak složité…

A co naopak neřešit v začátku podnikání?

Aug 9, 2022
Share this post

#019 💡 Jak zlikvidovat společnost? Není to tak složité…

newsletter.ofigo.cz

Jak zlikvidovat společnost?

Rušíte společnost? I takové situace se stávají. Společnost s ručením omezením se ruší likvidací a to v následujících případech:

  • uplynutím doby, na kterou byla založena (v případě, že byla společnost založena na dobu určitou),

  • dosažením účelu, pro který byla založena (pokud byl takový účel stanoven),

  • dnem určeným zákonem nebo právním jednáním o zrušení společnosti (v případě rozhodnutí valné hromady),

  • dnem právní moci rozhodnutí orgánu veřejné moci (pokud o likvidaci společnosti rozhodne soud – viz § 172 NOZ).

Důvodem likvidace je obvykle vypořádání majetku společnosti, vyrovnání dluhů věřitelům, anebo zkrátka fakt, že firmu už nepotřebujete.

Rozhodnutí o vstupu společnosti do likvidace musí přijmout valná hromada (pokud to stanovuje společenská smlouva). V opačném případě rozhodují společníci. Usnesení musí být vždy přijato alespoň dvěma třetinami hlasů. Vždy je navíc nutné pořídit notářský zápis.

Součástí rozhodnutí musí být datum, k jakému dni se společnost ruší a kdo bude jejím likvidátorem. Tím může být např. některý z jednatelů nebo společníků společnosti.

Uvažujete o likvidaci firmy a nechcete se tím stresovat? V Ofigo to vyřídíme jednoduše za vás!

Co neřešit na začátku podnikání?

„Internet je plný informací o tom, co všechno musíte na začátku podnikání mít. Tak jsem to zkusila vzít za druhý konec a sepsala věci, bez nichž se v prvních měsících vašeho byznysu můžete docela klidně obejít.“ — pokud s podnikáním nekončíte, ale naopak začínáte, marketingová specialistka Magdalena Čevelová na svém blogu připravila užitečný článek přesně pro vás. V textu totiž shrnula věci, kterým řada podnikatelů věnuje na startu podnikání až příliš mnoho energie a času. Které to jsou? 

  • Název: Na volné noze si vystačíte se jménem a příjmením. U firmy název potřebujete, než abyste se ale blokovali, můžete si na začátek registrovat první volný název a později, až vás osvítí múza, jej změnit. 

  • Logo: Je dobré si zvolit nějaký grafický prvek, který vás odliší od konkurence. Jak ale píše Madla, vůbec to nemusí být logo.

  • Fonty: Dobře vybraný font pomůže, ale s jeho výběrem určitě můžete počkat do chvíle, až máte zvládnuté základy. 

Další body a jejich zdůvodnění si můžete přečíst v článku u Magdaleny na blogu.

Byznys našich klientů: Řízení firemních změn podle Stanislava Hájka

Stanislav Hájek má dlouholeté zkušenosti s projektovým managementem a vším, co se ho týká. Když se rozhodl založit si vlastní firmu, která bude pomáhat ostatním firmám s řízením projektů, netušil ještě, jak široké spektrum služeb budou jeho klienti poptávat. Do podnikání šel ale řádně připravený, takže se na začátku nesetkal s žádnými překážkami. V čem vidí konkurenční výhodu firmy Plant Consulting?

„Vzhledem k tomu, že fungujeme v oblasti B2B služeb, je naše odlišení především ve způsobu naší práce a nastavení mindsetu, jak práci děláme. Směrem k zaměstnancům už podle mého nefunguje model full-time práce, stravenek, kanceláří atd. Dnešní generaci už tohle moc nezajímá. Myslím si, že trend do budoucna bude pokračovat v částečných úvazcích a remote práci,“ popisuje Stanislav.

Kompletní verzi rozhovoru si můžete přečíst na našem webu.

CELÝ ROZHOVOR


Chcete sdílet své tipy nebo reakce k našemu newsletteru? Dejte mi vědět. V komentáři nebo přímo na pisterediteli@ofigo.cz.

Tak zase za dva týdny v úterý!

Roman Sokola

Share this post

#019 💡 Jak zlikvidovat společnost? Není to tak složité…

newsletter.ofigo.cz
Comments
TopNew

No posts

Ready for more?

© 2023 Ofigo, s.r.o.
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing