Jaké dokumenty po vás může chtít ČSSZ?
Česká správa sociálního zabezpečení kontroluje nejen správný výpočet povinností k odvodům plateb na sociální zabezpečení, ale taky (pokud jste zaměstnavatel) vedení evidence o pojištěncích. Ročně dohromady provede kolem 100 tisíc kontrol u zaměstnavatelů, což je v průměru kolem 400 kontrol denně.
Zaměřují se mj. na přezkoumání správnosti záznamů a hlášení, které musí zaměstnavatelé a OSVČ pro účely provádění sociálního zabezpečení vést. Kontrolují výši vyměřovacích základů a z toho vyplývající výši povinných odvodů pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. A stejně tak mohou samozřejmě kontrolovat i samotné zaměstnance a dodržování režimu pracovní neschopnosti.
Jaké dokumenty po vás kontrola může požadovat?
doklady o plnění ohlašovacích a oznamovacích povinností v nemocenském pojištění a důchodovém pojištění
mzdové listy
zúčtovací a výplatní listiny, rekapitulace mezd
doklady o pracovněprávních vztazích a vztazích, které zakládají účast na nemocenském a důchodovém pojištění (např. pracovní smlouvy, platový výměr, ad.)
nákladové účty mezd nebo daňovou evidenci včetně pokladní knihy a další účetní záznamy o údajích potřebných pro stanovení a odvod pojistného
podklady rozhodné pro určení výše vyměřovacích základů pro stanovení pojistného
doklady o zúčtování a výplatě náhrad mezd za dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti
záznamy o evidenci pracovní doby, včetně doby pracovního volna bez náhrady příjmu do konce posledního zúčtovacího období před zahájením kontroly
záznamy o úrazech a nemocech z povolání
neomluvené pracovní dny zaměstnance, popřípadě jejich části
potvrzení o příslušnosti k právním předpisům při zaměstnávání zaměstnanců, na něž se vztahuje nařízení Rady (EHS), a je-li příjem vyplácen v cizí měně, použitý devizový kurz k přepočtu mzdy
podkladovou evidenci pro účely nemocenského a důchodového pojištění
stejnopisy evidenčních listů důchodového pojištění
podklady týkající se povinností při zaměstnávání poživatelů důchodu
Na co dalšího si dát pozor a jaké sankce vám hrozí v případě, kdy kontrola zjistí nějaké nedostatky? To se můžete dočíst v naší příručce Jak se připravit na kontroly z úřadů. V knize jsme pokryli všechny hlavní kontrolní úřady, abyste měli důležité informace hezky na jednom místě a vždy po ruce.
Jak přetáhnout zákazníky konkurenci
1 ze 3 zákazníků uteče od své nejoblíbenější značky, píše UX konzultant Ondřej Ilinčev v článku, kde přibližuje vybrané závěry výzkumu společnosti Google na 31 000 uživatelů. Věnuje se zejména tomu, jak hodně nás v procesu nákupu ovlivňují některá kognitivní zkreslení — tedy opakované chyby v myšlení, rozhodování, odhadech či např. vzpomínkách. Které jsou nejefektivnější?
Nejdůležitější vlastnost: Zejména u technických produktů máme tendenci se zaměřovat na jednu klíčovou vlastnost. Jak uvádí Ilinčev, např. u elektrokol je to dojezd, u USB disku kapacita, apod. Jestli je váš produkt ve vybrané vlastnosti lepší než konkurence, máte šanci přetáhnout zákazníka téměř v polovině z 31 zkoumaných odvětví.
Autorita: Oborová ocenění či doporučení expertů na zákazníky fungují. Víno s medailí se prodává lépe. Stejně tak cokoliv s logem vítěz dTestu, WebTop100 nebo Top produkt na Heurece. Nejlépe pak v oblastech, kde zákazníci nemají příliš jasno.
Zdarma (dárek, doprava): Zřejmě nejdůležitější ze všech zkreslení. Například u půjčovny aut vám +28 % lidí odejde ke své druhé nejoblíbenější značce, pokud jim dáte 1 den půjčení zdarma. U dražších produktů fungují upgrady a dárky zdarma.
Další příklady kognitivních zkreslení včetně grafů najdete v článku.
Byznys našich klientů: Manželé Brejchovi zachraňují IT systémy lékařských zařízení
„Nabízíme správu IT techniky, instalace domácích sítí, nastavení tiskárny, kamerových systémů, tvorbu dokumentace a další služby,“ říká Linda Brejchová, která Pomoc s počítačem, s.r.o. založila společně s manželem. Hlavní cílovou skupinou firmy jsou lékařská zařízení, kterým chtějí Brejchovi ušetřit práci s údržbou zařízení a systémů: „Lidé ze zdravotnictví s technologiemi často hodně válčí a je potřeba jim věnovat speciální péči. Zatímco oni zachraňují životy, my zachraňujeme jejich systémy a počítače.“
V podnikání začínali pouze ve dvou, dnes má firma několik zaměstnanců a jak Linda dodává, plán je nadále inovovat a posouvat se dál. „Naše firemní kultura je taková, že jednáme s každým klientem tak, jak bychom chtěli, aby se jednalo s námi.“
Chcete sdílet své tipy nebo reakce k našemu newsletteru? Dejte mi vědět. V komentáři nebo přímo na pisterediteli@ofigo.cz.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola