Mýty a polopravdy o virtuálních sídlech
Některé mylné informace se objevují stále dokola, a to i ze strany některých provozovatelů virtuálních sídel a úřadů. Takže nezbývá, než je uvést na pravou míru:
Virtuální sídlo je ochrana před daňovou kontrolou — To říkají mnozí provozovatelé virtuálních sídel. Pravdu ale mají jen z části.
Pokud zakládáte novou firmu se sídlem ve větším městě, je skutečně pravděpodobné, že vás úřady budou kontrolovat výrazně méně (jsou totiž zavalené prací). Kontrola zpravidla nastane tehdy, když na sebe upozorníte sami, např. nulovým ziskem nebo chybami v daňovém přiznání. Případně to udělá někdo za vás, anonymním udáním na finanční úřad.
Pokud měníte sídlo již existující firmy a nemáte žádné problémy s úřady, s velkou pravděpodobností bude situace stejná jako v předchozím případě.
Pokud u firmy, která má problémy s úřady a kontroly se u ní střídají jak na běžícím pásu, změníte sídlo, pak to může být vnímáno jako pomyslný červený hadr na býka.
Virtuální sídlo znamená častější kontroly z úřadu — Jsou skutečně subjekty, které úřady prošetřují a kontrolují více. S virtuálními sídly to ale má pramálo společného a obvykle jde o:
firmy, které nekomunikují,
klienty provozovatelů virtuálního sídla, kteří nekomunikují,
firmy bez historie nebo příjmů, které se dobrovolně registrují k DPH,
plátce DPH, kteří uplatňují podezřele často a nepřiměřeně vysoké nároky na odpočet DPH.
Sídlo v garáži? Může být — Další ze zavádějících informací se týká sídla firmy, kterou šíří někteří neinformovaní provozovatelé: „…na rozdíl od mnohé konkurence neposkytujeme sídla firem ve sklepě, kočárkárně, kumbále, garáži, skladu či jiném nevhodném prostoru. Sídlo firmy ve sklepě s sebou přináší riziko zrušení společnosti ze strany obchodního soudu…“. Zní to celkem logicky, že ano?
Ze zákona o živnostenském podnikání ale vyplývá, že sídlo si určuje podnikatel svým vlastním rozhodnutím a při volbě sídla není zákonnou úpravou omezován. Znamená to, že pokud je zmiňovaný sklep, kočárkárna či kumbál zapsán v katastru nemovitostí jako nebytový prostor, můžete k němu získat Souhlas majitele s umístěním sídla či místa podnikání a použít jej pro zápis do příslušného rejstříku.
Naše doporučení – snažte se, aby budova vypadala reprezentativně. Přeci jen, když se váš obchodní partner podívá na fotografie sídla prostřednictvím Seznam či Google mapy a uvidí místo hezké budovy odrbanou a polorozpadlou garáž na periferii, co si asi tak pomyslí o vaší serióznosti?
Jaké další polopravdy o virtuálních sídlech kolují? Kompletní článek si můžete přečíst na našem blogu. Věnujeme se v něm mj. taky plátcům DPH a co je pravdy na tom, že virtuální sídla nejsou vhodná pro OSVČ.
Jak vybrat akcie a kde je koupit?
Jedním z důležitých předpokladů úspěchu v podnikání je i schopnost dobře nakládat s financemi — především těmi firemními, ale koneckonců i osobními. A pokud nechcete, aby vaše peníze jen ležely v bance a ztrácely hodnotu, je dobré začít přemýšlet o investování. Pokud s ním zatím nemáte zkušenosti, existuje řada osvědčených zdrojů. Doporučit můžeme např. oceňovanou knihu Daniela Gladiše Naučte se investovat.
Začínajícím investorům se často doporučují platformy jako Portu nebo Fondee, které nabízí mj. možnost investovat velmi jednoduše do přednastavených modelových portfolií. Pokročilí pak mohou volit investování do konkrétních akcií. Základní pravidla právě pro investování do akcií včetně konkrétních tipů připravil v novém článku na Finmagu Jiří Hovorka. A hned v úvodu rekapituluje některé z hlavních zásad:
Obecně se investovat do akcií doporučuje spíše zkušenějším investorům, kteří znají zákonitosti trhu. Musíte být připraveni ustát dočasné propady i skutečné ztráty, pokud by se vaše firma (a s ní i její akcie) už nevzpamatovala.
Nedávejte všechny peníze do jednoho titulu – riziko ztráty je pak moc velké. Postupujte jako manažeři fondů a vyberte si více firem, jejichž akcie nakoupíte.
A rozhodně neinvestujte peníze, které máte jako rezervu na nečekané výdaje. Základem je mít třeba na spořicím účtu desítky tisíc, které jsou kdykoli k dispozici. Z akcií sice peníze také vyberete rychle (v řádech hodin, nejpozději několika málo dnů, než si peníze převedete na účet), jenže můžete se trefit zrovna do situace, kdy hodnota investice klesla. Předčasným výběrem se připravíte o čas, který by vám dal šanci ji znovu zhodnotit.
Pokud vás téma zajímá, pročtěte si celý článek.
Byznys našich klientů: Finanční poradenství Daniela Jasného
Daniel Jasný říká, že o podnikání dříve nikdy příliš neuvažoval, stejně tak ale nechtěl být celý život zaměstnancem. Impulsem pro založení firmy byl nakonec jeho bratr, který jako první z rodiny rozjel vlastní byznys — ve finančním poradenství: „Já byl k tomuto typu podnikání ze začátku skeptický a trvalo přibližně půl roku, než mě přemluvil a dokázal mi, že to opravdu funguje a já se k němu přidal.“
V začátcích Daniel narazil na stejné překážky jako většina ostatních podnikatelů. Setkal se s pochybami okolí a stejně tak i svými vlastními, kdy přemýšlel, jestli je tato práce skutečně pro něj: „Bylo to i z toho důvodu, že když jsem začínal, tak jsem o finančním trhu nevěděl skoro nic a musel jsem se toho hodně učit, vzdělávat se a zvyknout si na novou roli – já jsem ten, kdo radí druhým a učí je finanční gramotnosti. Ve škole vás totiž naučí jen pravý opak – poslouchat.“
Chcete sdílet své tipy nebo reakce k našemu newsletteru? Dejte mi vědět. V komentáři nebo přímo na pisterediteli@ofigo.cz.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola