Jak se připravit na kontrolu?
Nabízelo by se říct, proč se strestovat, když se s kontrolou za celý život možná ani nepotkáte. Jenže znáte to, co kdyby… I pouhá jedna kontrola vám pak může slušně zatopit. Většina toho, co můžete v rámci prevence před kontrolami udělat, jsou přitom poměrně jednoduché věci, které navíc prospějí vám i celému vašemu byznysu. Pojďme si shrnout ty hlavní:
Mějte všechny dokumenty pohromadě a on-line: Chcete-li mít v důležitých smlouvách, dokumentech a fakturách pořádek, zapojte do svého podnikání cloudová úložiště. Je to levné a současně bezpečné řešení, díky němuž budete mít vždy přístup k tomu, co potřebujete (účetní doklady, obchodní podmínky, smlouvy apod.). Osvědčené jsou např. aplikace od Google, Microsoftu, či Dropboxu.
Nebuďte na všechno sami. Svěřte se odborníkům: Pokud máte vystudovaná práva a daně jsou váš koníček, možná si s celou tou agendou poradíte. Obvykle to tak ale není a dokonce ani zkušení právníci v opravdu rozjetém byznysu nemusejí stíhat sledování všech detailů. Neváhejte proto do svého podnikání zapojit odborníky, kteří jednotlivým oblastem rozumějí a mohou se jim plně věnovat, ať už jde o advokáta (např. smlouvy, obchodní podmínky), účetního a daňového poradce (pohlídají termíny daní, zveřejňování výročních zpráv v obchodním rejstříku) nebo třeba BOZP společnost (ohlídá nastavení bezpečnostních podmínek na pracovišti, aj.).
Pročtěte si zákony: Každý z nás by našel stovky lepších aktivit, kterými můžete vyplnit svůj čas, než zrovna čtením zákonů. I přesto, že budete mít v týmu příslušné odborníky, je ale vždy dobré znát alespoň svá základní práva a povinnosti, mít přehled v tom, co od vašeho typu podnikání stát vyžaduje a jaké vám případně hrozí sankce.
Mějte u sebe svědka: Kontroloři bývají obvykle dva, buďte na tom stejně a mějte s sebou svědka – u jednoduché kontroly kamaráda, u složitější klidně právníka či daňového poradce. Proč? Pokud by došlo k jakémukoliv sporu, svědek je rozhodně přínos.
Buďte hodní a nezapomeňte na kafe: Pojem kontrolor může někomu znít až démonicky, ale i kontroloři jsou jen lidé a pokud na ně budete od první chvíle nepříjemní, nemůžete čekat, že k vám budou přistupovat jinak. A jak se pak podle vás asi kontrolor zachová, když u vás narazí na problém a bude řešit výši pokuty? Bude se držet nižší hranice, nebo zvolí spíše tu vyšší?
Připravte se na všechno: Také jste slyšeli ty zkazky, že se u někoho točí kontroly jako na běžícím páse? Může to být pravda, ale také je možné, že si kontrolor z živnostenského úřadu prostě jen všimne katastrofického stavu vašeho skladu (např. plíseň), a protože to nespadá do jeho působnosti, oznámí tuto skutečnost příslušnému úřadu. Ten přijde na kontrolu a všimne si dalšího problému a tak bychom mohli pokračovat stále dokola. Chápete, kam tím míříme? Nepřipravujte se jen na jednu danou kontrolu, pečujte o svůj byznys celkově.
Na co si ještě dát při kontrolách pozor? Naše další tipy nabyté dlouholetou praxí najdete v knize Jak se připravit na kontroly z úřadů.
Příprava na online vysílání
Online meetingy s kolegy, ale taky workshopy a školení se dnes už zcela běžně dělají online. Známý lektor produktivity Daniel Gamrot při této příležitost natočil video (48 minut), ve kterém podrobně představil veškeré technické vychytávky, které právě pro online komunikaci používá. Pokud chcete vyladit svou techniku, tohle je rozhodně dobrá inspirace.
Řadu doporučení najdete rovněž v loňském článku, který Daniel připravil pro blog portálu Na volné noze. Vedle očekávaných tipů na mikrofon nebo kameru (často využívaná je v tomto ohledu kombinace mikrofonu Rode NT-USB mini a foťáku Sony ZV-1), upozorňuje i na menší vychytávky a aplikace např. pro domlouvání schůzek nebo sdílenou online tabuli.
Byznys našich klientů: Zprostředkování nemovitostí s Blankou Vaňkovou
„Vždycky jsem měla cit pro obchod a věděla jsem, že jsem v něm dobrá,“ říká na úvod našeho rozhovoru Blanka Vaňková. Prodej první nemovitosti, rodinný dům rodičů, pomohla zprostředkovat když jí bylo 19. To byl jeden z prvních impulsů, který nakonec vedl k vlastnímu podnikání v oboru.
V segmentu nemovitostí ji baví to, že může pracovat pokaždé s jinými lidmi v různých prostředích. Jak sama říká: „Je to dynamická práce a musíte se naladit na konkrétního člověka a konkrétní nemovitost. Jinak se prodává dům, jinak se prodává byt. Musíte znát velké množství informací, pokud chcete prodávat pozemek, ornou půdu atd.“
I když Blanka původně nezamýšlela, že by se její společnost mohla rozrůstat, přirozeně k tomu směřuje. V rozhovoru pak dále mluví také o překážkách, které řadu makléřů od této práce odradí, i vlivu koronavirové krize a jak ovlivnila trh nemovitostí.
Chcete sdílet své tipy nebo reakce k našemu newsletteru? Dejte mi vědět. V komentáři nebo přímo na pisterediteli@ofigo.cz.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola