#003 💡 Haló, tady kontrola...
Opravdu znáte svá práva a povinnosti? A víte, jak se dobře připravit na kontroly z úřadů?
Opravdu znáte svá práva a povinnosti?
Pravděpodobnost, že se zrovna na vaši firmu zaměří živnostenský, finanční nebo jiný úřad, vlastně nemusí být vůbec vysoká. Byť někoho kontrola nepotká za celou podnikatelskou kariéru ani jednou. Proč ale nechávat věci náhodě? Základních pravidel není mnoho a znát svá práva a povinnosti se vždy vyplatí — třeba jen to, že máte právo nahrávat průběh kontroly (i když vám někteří mohou tvrdit opak).
Co hlavního byste měli vědět?
Kontrolující má právo: Vstupovat do všech prostor souvisejících s podnikáním, může pořizovat záznam kontroly a také smí požadovat předložení všech potřebných dokumentů.
Kontrolující má povinnost: Předložit pověření ke kontrole (nebo svůj průkaz), zachovávat mlčenlivost a v závěru kontroly vždy vyhotovit protokol o kontrole, který s vámi projde.
Kontrolovaná osoba má právo: Požadovat předložení pověření ke kontrole (nebo doložení totožnosti), nahrávat průběh i bez svolení kontrolora a také se seznámit s obsahem protokolu o kontrole, případně podávat námitky proti uvedeným zjištěním.
Kontrolovaná osoba má povinnost: Vytvořit vhodné podmínky pro výkon kontroly a poskytovat k tomu potřebnou součinnost, tedy maximálně s kontrolujícím spolupracovat.
Podrobnější informace nabízí zákon o kontrole.
Anebo rovnou sáhněte po naší praktické příručce Jak se připravit na kontroly z úřadů, kde získáte ucelený přehled o nejběžnějších kontrolách včetně tipů a bodů, které v průběhu podnikání dodržovat.
Byznys našich klientů: Pohádkové podnikání Radka Štíchy
„Po napsání prvního příběhu přišel pocit, že to celé bude dobré hned na první dobrou, ale je třeba už v téhle fázi dát příběh přečíst pár čtenářům a získat od nich zpětnou vazbu,“ popisuje Radek Štícha specifika knižního byznysu, do kterého se pustil společně s kamarádem.
V rozhovoru dále zmiňuje překážky, se kterými se u vydávání knih pro děti setkali, jak se podnikání od začátku proměnilo, i co firmu Nártoun Olin odlišuje od konkurence...
Chytrá práce je ta, která je udržitelná
Logotvůrce Tomáš Vachuda v krátkém videu (27 minut) popisuje, jak díky změně přístupu k práci zvládá s větší energií a za podstatně méně času stejný počet zakázek, jako dříve. K tomu přidává také tipy, jak si zajistit ideální duševní odpočinek.
Které myšlenky stojí za pozornost?
Více odpracovaného času neznamená více výsledku. V průběhu dne se unavujeme a pracujeme pomaleji. Klesá tedy intenzita práce a spolu s ní i průměrná produktivita za hodinu.
Po špatném odpočinku se na další den přesune zbytková únava. Můžeme tak být unavení už od rána. Hromadící se únava navíc může vyústit v chronickou únavu.
Lidé, kteří pracují hlavou 8 hodin denně, už pracují přesčas. Pokud chceme zabránit hromadění duševní únavy a podpořit efektivitu, musíme práci zkracovat.
Spánek není tak docela odpočinek. U fyzické práce funguje, u duševní práce ale není dostatečný. Odstraňuje totiž pouze ospalost a nikoliv únavu. Pro kvalitní odpočinutí si musíme odpočinout už během dne.
Tomášovu prezentaci si můžete poslechnout i jako audio podcast.
Chcete sdílet své tipy nebo reakce k našemu newsletteru? Dejte mi vědět. V komentáři nebo přímo na pisterediteli@ofigo.cz.
Tak zase za dva týdny v úterý!
Roman Sokola